Jdi na obsah Jdi na menu
 

5. 2. 2018

2018

Stručný přehled událostí roku 2018

Leden

Čas kvapí. Termíny podávání žádostí o dotace se přiblížily. Díky generálnímu vikáři se po půl roce (sic!) věci konečně hnuly, intenzivně si korespondujeme a telefonujeme s biskupstvím. Zápůjčka našemu spolku se bohužel bude řešit až v březnu. Nositelem dotace by tak musela být farnost jako vlastník. A té se do toho vůbec nechce...

Stav veřejné sbírky. V polovině ledna 2018 se podařilo shromáždit ve veřejné sbírce téměř 30 000 Kč, což je skvělé a všem dárcům velmi děkujeme. Na konci měsíce jsme museli zaplatit stavební dokumentaci, bez které se žádná oprava nehne. Ta nás stála bezmála 74 000 Kč. "Drobný" nesoulad ve financích jsme na poslední chvíli vyřešili. Máme tedy základní sadu dokumentů, na sbírkovém kontě necelé 3 000 Kč a zlatou rezervu ve stále zapečetěné sbírkové pokladničce. Druhé kolo shánění financí začíná. Budeme je potřebovat na spoluúčast k dotacím.

Únor

Dotace. Naše země má několik národních sportů, jedním z nich je byrokracie. Bohužel jsme nedostali včas všechna potřebná lejstra a potvrzení, a tak jsme nemohli zažádat ani o jednu z nabízených dotací. Nedá se nic dělat, čekají nás tedy dotační termíny v lednu a únoru 2019. Jako první budeme žádat o příspěvek na opravu střechy a kdyby k nám byly příslušní instituce štědré, zbude i na okna a andělíčky.

Březen

Stav veřejné sbírky. Dalším cílem v naší veřejné sbírce je získání peněz na spoluúčast v dotacích. V jednom z dotačních titulů je možnost získat až 100 %, ostatní však vyžadují většinou 30% spoluúčast, což je dost peněz. V březnu 2018 máme na sbírkovém kontě necelých 31 000 Kč. Velmi děkujeme všem dosavadním přispěvatelům a velmi si jejich pomoci vážíme!

Termíny akcí. Původně jsme plánovali na tento rok tři kulturně-společenské události a nakonec to vypadá, že budou čtyři. Jáchym je pro mnoho lidí přitažlivé místo, a tak je o něj zájem. Aktuální rozpisy s podrobnostmi jsou uvedené v sekci Kalendář.

Pobožnost křížové cesty. Během postní doby se v Lobendavě konaly pravidelně každý pátek pobožnosti na Anenském vrchu, na Velký pátek dopoledne pak proběhla pobožnost na Jáchymu. Účast byla nečekaná, mezinárodní, počasí i pobožnost se vydařila. Budeme rádi, když založíme pravidelnou velkopáteční tradici.

krizove-cesty-lobendava.jpg

Duben

Majetkoprávní vztahy. Pokračujeme v řešení majetkoprávních vztahů, abychom mohli v lednu žádat o dotace na rekonstrukci. Obce Lipová a Lobendava zatím kapličku do svého majetku přijímat nebudou, budeme tedy jednat o dlouhodobé zápůjčce našemu spolku.

Květen

Žehnání křížové cesty. Ve spolupráci s Lesy České republiky, s. p., vlastníkem křížové cesty na Jáchymu, jsme připravili žehnání obnovených zastavení. Obřadu se ujal generální vikář litoměřické diecéze Mons. Martin Davídek. Návštěvnost byla vysoká a přivítali jsme i autora jednotlivých vyobrazení Dmitrije Pljonkina.

jachym_cz.pngjachym_de.png

Červenec

Plánovaná mše svatá. Bohužel, s úbytkem věřících jde ruku v ruce nedostatek kněží. A tak i když jsme měli příslib konání mše svaté v kapli svatého Jáchyma, z důvodu zaneprázdnění z ní bohužel sešlo. Ale nevěšíme hlavu, příští rok to vyjde.

Listopad

Zápůjčka kaple. Ten rok strašně rychle utekl a blíží se nám termín podání žádostí o dotace. Na stole máme podepsanou smlouvu o zápůjčce kaple Spolku Nixdorf. Je to závazek, ale zároveň velká radost.

Veřejná sbírka. Průběžné roční vyúčtování dopadlo dobře, krajský úřad neshledal chyby. Na sbírkovém kontě máme ke konci listopadu bezmála 40 tisíc korun.