Jdi na obsah Jdi na menu
 

20. 5. 2017

2017

Stručný přehled událostí roku 2017

Leden

Začátek cesty k rekonstrukci kaple. Nemáme toho moc, ale nechybí odhodlání a posvěcení od vlastníka, Římskokatolické farnosti Lobendava. Od rumburského stavebního úřadu máme závazné stanovisko k rekonstrukci. Při pročítání tří stránek detailních podmínek se dere na svět otázka, jestli není památková ochrana někdy na škodu. Tahle akce nebude levná záležitost.

Březen a duben

Příprava a spuštění veřejné sbírky. Dát dohromady všechny potřebné dokumenty nebylo jednoduché, zvlášť když se držíte oficiálního (a zároveň chybného) návodu na stránkách ministerstva vnitra. Nakonec se práce podařilo, mimo jiné i zásluhou vstřícného přístupu krajského úřadu.

Květen

Hledání podpory, část I. Dobrý úmysl nestačí a je potřeba se o něj s někým podělit. Po několika návštěvách a telefonátech jsme zase o krok dál. Podporu jsme našli zejména v Lipové - u paní Lucie Šafaříkové a u pana starosty Pavla Svobody.

Spuštění stránek. Za volantem člověka napadají různé myšlenky. Cestou z jednání v Lipové přišel nápad na vytvoření jednoduchých webových stránek. Bez internetu se dneska zkrátka neobejdeme.

Začátek veřejné sbírky. V sobotu 20. května oficiálně začíná veřejná sbírka. První plakátky jsme vyvěsili v Lobendavě, jdeme lepit další. Noviny snad ve všech blízkých obcích jsou ochotné nám pár slov k veřejné sbírce uveřejnit. Teď už jen malý detail: sehnat dárce.

Červen

Jednání v Lipové. Jenom mluvit nestačí, proto jsme domluvili první kroky - zadání vytvoření projektové dokumentace a vyřešení majetkoprávních záležitostí. Bez nich se dále nepohneme.

Srpen

Žádost o zápůjčku. A je to, žádost o zápůjčku na 25 let podána a pan farář slíbil, že ji na biskupství dopraví co nejdříve.

Září

Brigády. Kolikrát v poválečném období se asi na Jáchymu uklízelo? No, mockrát asi ne. Na začátku září jsme kapli během tří brigád důkladně vymetli, poupravili jsme okolí a dovnitř jsme přidali provizorní oltář.

Pobožnost na Jáchymu. V poválečném období se na Jáchymu mnoho náboženských nebo kulturních akcí nekonalo. Na svátek svaté Ludmily (16. září) jsme proto naplánovali mši svatou a následnou pobožnost křížové cesty s koncertem. Účast předčila naše očekávání, počet účastníků překročil stovku.

01.jpg

Podzim

Uklízení. Když už se nám podařilo kapli v září vymést, byla by škoda nechat ji zpustnout. Sem tam trochu zametení a shrabání listí před kaplí, zalití květin a zapálení svíček. Bohužel tou střechou teče stále více.

Majetkoprávní vztahy. Podzim se nesl hlavně v duchu uhánění a co nejrychlejšího vyřešení zápůjčky kaple našemu spolku. Bez ní nelze na začátku příštího roku žádat o dotace. Leč bohužel marná snaha, ani po půlroce není dořešeno.

Větrná smršť. Na konec roku jsme plánovali ještě jednu kulturní akci. Bohužel přišel silný vítr a plány překazil. I na Jáchymu jsou popadané stromy a nesmí se do lesa. Tak snad na jaře...